Odżywianie roślin rzepaku przez liście

Czego się dowiesz z artykułu “Odżywianie roślin rzepaku przez liście“?

  • Jakie są podstawowe zadania dokarmiania dolistnego.

Odżywianie roślin przez liście to kolejny ważny temat w produkcji rzepaku. W dzisiejszym artykule skupię się na współdziałaniu nawożenia doglebowego z dokarmianiem dolistnym. 

Dzisiaj zabiegi dokarmiania dolistnego nie są traktowane jako dodatkowe, ale jako jedne z podstawowych w agrotechnice uprawy rzepaku. Pozwalają nie tylko wprowadzić skutecznie mikroelementy do rośliny, ale również makroskładniki.

Przyjrzyjmy się przykładowi współdziałania nawożenia doglebowego z dolistnym:

  • w nawożeniu dolistnym dostarczamy składniki pokarmowe wspomagające rozwój systemu korzeniowego,
  • dobrze rozwinięty system korzeniowy lepiej wykorzystuje składniki pokarmowe zawarte w glebie i dostępną wodę.

To prosty przykład, ale pokazuje jak współdziałają składniki aplikowane  do gleby i na części nadziemne rośliny.

Podstawowe zadania stawiane zabiegowi dokarmiania dolistnego

  1. Stymulacja wzrostu organów nadziemnych i systemu korzeniowego
    Przykład z systemem korzeniowym pokazałem powyżej – dokarmiamy dolistnie » stymulujemy korzeń » korzeń lepiej odżywia roślinę. Jeżeli będziemy dostarczali składniki pokarmowe w odpowiednich fazach, zarówno makro jak i mikroelementy, stymulacji poddamy nie tylko części podziemne (korzeń), ale również części nadziemne.
  2. Poprawa odżywienia roślin w krytycznych fazach wzrostu (wspomaganie systemu korzeniowego)
    Nawet w zasobnych stanowiskach warto w tych fazach odżywiać rośliny przez liście. Jak dowodzą badania, aplikując składniki przez liście możemy uzyskać, wyższy, lepszej jakości plon. Dzieje się tak dlatego, że system korzeniowy może być “zbyt mało wydajny” w stosunku do możliwości plonotwórczych łanu. Zatem dostarczenie składników pokarmowych przez liść wspomaga ich pobieranie przez system korzeniowy i pozwala na uzyskanie lepszych rezultatów.
  3. Przyspieszenie regeneracji roślin po zimie
    Po spoczynku zimowym roślina potrzebuje składników pokarmowych aby mogła się zregenerować. Pobieranie przez system korzeniowy jest, z jednej strony, ograniczone ponieważ wymaga on regeneracji, z drugiej temperatura gleby nie pozwala na odpowiednią pracę korzenia i dostarczanie wymaganej ilości składników pokarmowych.
    WAŻNE
    Wczesną wiosną wskazane jest wykonać zabieg odżywiania dolistnego w temperaturze nie niższej niż 8-10°C. Najlepiej jednak aby była to temperatura na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza. Rośliny muszą być już częściowo zregenerowane aby preparat był aplikowany na funkcjonujące liście.
  4. Dostarczanie niezbędnych składników mineralnych przed/na początku okresu suchego
    Ograniczona wilgotność to ograniczone pobieranie składników z gleby. Dokarmianie dolistne powinno być przeprowadzone przed okresem suchym, tzn. roślina powinna być w pełnym turgorze. Aby uzyskać pełen turgor, roślina musi mieć wodę w glebie. Aby zabieg dolistny miał sens, to jeszcze ok. tygodnia roślina powinna mieć dostęp do odpowiedniej ilości wody. Dostarczanie składników pokarmowych przed okresem suchym powinno być stosowane w formie prewencyjnej a nie interwencyjnej. Roślina musi mieć czas na dostosowanie się do okresu suchego.

Podsumowanie

Powyżej wymieniłem  cztery, ważne zadania jakie stawiamy przed odżywianiem dolistnym w produkcji rzepaku. Zadania te pozwalają na dołożenie kolejnej “cegiełki” w budowaniu odpowiedniego planu na odżywianie rzepaku. Odżywianie dolistne nie jest niezbędne, ale wysoce efektywne i wymagane, jeżeli chcemy osiągnąć odpowiednio wysokie plonowanie.

Dla dociekliwych

Sprawdź również:

Warto zapoznać się jeszcze z kilkoma istotnymi tematami:

  • przyspieszenie regeneracji roślin po zimie,
  • dostarczanie niezbędnych składników mineralnych przed/na początku okresu suchego.

PS

Jeżeli interesują Cię powyższe punkty, znajdziesz je w kursie video nawożenie rzepaku. Jest to pełne rozwinięcie dzisiejszego tematu. Znajdziesz tam szczegółowe omówienie powyższych punktów wraz z komentarzem Eksperta.

Powiązane artykuły

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *