Potrzeby pokarmowe i dynamika tworzenia biomasy przez rzepak

Nawożenie rzepaku

Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Jakie potrzeby pokarmowe ma rzepak w okresie jesiennym?
  • jaka jest optymalna suma temperatur efektywnych przed spoczynkiem zimowym?

Wiemy już, że jesień to kluczowy okres przy “programowaniu” plonu w rzepaku i wiemy jak on przebiega. Natomiast w tworzeniu biomasy ważne są dwa główne czynniki – dostępne składniki pokarmowe oraz przebieg pogody, między innymi temperatura. Jakie są zatem potrzeby pokarmowe i dynamika tworzenia biomasy przez rzepak? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Składniki pokarmowe jesienią

Aby doprowadzić rozetę do 10-12 liści właściwych przed zimowaniem (a wiemy z poprzedniego maila, że to optymalna faza do wejścia w okres zimowania) rzepak potrzebuje odpowiedniej ilości składników pokarmowych w glebie.

Potrzeby pokarmowe rzepaku w okresie jesiennym | FarmWise

Pamiętaj, że powyższe potrzeby to tylko jesienny okres przy założeniu, że roślina ma w pełni wykształcone 10-12 liści. Jeżeli posiadamy rzepaki powyżej 12-go liścia właściwego, wtedy te potrzeby są odpowiednio wyższe.

W takim przypadku, szczególnie gdy nawożenie fosforem i potasem w całości przeprowadziliśmy przed siewem to składniki te mamy zabezpieczone. Natomiast azot jest pierwiastkiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę.

Z jednej strony nie należy dopuścić do zagłodzenia roślin w ten składnik. Lecz z drugiej nie jest wskazana nadmierna podaż azotu w glebie. Może ona prowadzić do nadmiernego wybujania roślin, a także pogorszenia ich przezimowania. Wynika to z tego, że nadmiar azotu w roślinie prowadzi do zakłócenia gospodarki cukrami, dochodzi do rozwodnienia soku komórkowego, przez co zwiększa się podatność roślin na przemarznięcia.

Przebieg warunków pogodowych – temperatura

Aby wykształcić zakładaną ilość liści właściwych rzepak potrzebuje (oprócz wody i dostępnych składników pokarmowych) odpowiedniej sumy temperatur efektywnych (STE). To suma temperatur dobowych powyżej 5°C, liczona od momentu siewu aż do zahamowania wzrostu przed zimą.

Aby wykształcić odpowiednią ilość liści właściwych STE musi osiągnąć pewną wartość. M.in. dlatego właśnie wczesny siew i długa, ciepła jesień powoduje szybki przyrost STE a to z kolei przyrost ilości liści właściwych przed zimą.

Potrzeby jakie wykazuje rzepak w kwestii STE możesz zobaczyć na infografice poniżej. 

Suma temperatur efektywnych | FarmWise

Jak możemy kontrolować sumę temperatur efektywnych? Przez dobór terminu siewu.

Rozwój roślin dla przykładowych terminów siewu dla południowej części województwa wielkopolskiego – jesień 2020

  • Optymalny – 19.08
  • Opóźniony – 10.09
  • Późny – 21.09
Wygląd roślin rzepaku (różny termin siewu) | FarmWise

Podsumowanie

Woda, składniki pokarmowe i STE są niezbędne do zbudowania odpowiednio wykształconej rośliny przed zimą.

Aby wykształcić potencjał plonowania zadbajmy zawczasu o kilka czynników:

  1. Zaopatrzenie w składniki pokarmowe niezbędne jesienią,
  2. wykształcenie odpowiedniej ilości liści właściwych, co osiągamy przez STE na poziomie ~900°C a to z kolei regulujemy doborem terminu siewu optymalnego dla naszego regionu.

Tak przygotowana plantacja może wejść w spoczynek zimowy, dając szansę na wysokie plony.

Dla dociekliwych

Sprawdź również:

  • Wygląd morfologiczny rzepaku jezienią,
  • wzrost wydłużeniowy (elongacyjny) przed zimą,
  • jesienne przebarwienia (problem żywieniowy / wirus).

PS

Jeżeli interesują Cię powyższe punkty, znajdziesz je w kursie video nawożenie rzepaku. Jest to pełne rozwinięcie tematu nawożenia rzepaku. Poruszane są również zagadnienia potrzeb pokarmowych i dynamiki tworzenia biomasy przez rzepak w okresie jesiennym wraz z komentarzem Eksperta.

Powiązane artykuły

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *