Wygląd rzepaku w okresie jesieni a potencjał plonowania

Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Jak plonuje rzepak w zależności od terminu siewu (optymalny termin, opóźniony termin) – wyniki doświadczenia.

Wygląd rzepaku w okresie jesieni a potencjał plonowania to artykuł przedstawiający doświadczenie przeprowadzone przez prof. dr hab. Witolda Szczepaniaka. Odpowiada na pytanie czy wielkość wytworzonej biomasy ma bezpośredni wpływ na plonowanie rzepaku? To jedna z tez, którą postawiliśmy i obroniliśmy w ostatnim newsletterze e.Rzepak (#005) – (zapis na newsletter tutaj). Teraz przyszedł czas na praktykę. Czy teoria obroni się w praktyce?

Założenia

Doświadczenie zostało założone w 2017 roku. Aby wyniki były wiarygodne, było kontynuowane 3 lata (do 2020 roku). Poniższe fotografie pokazują 2 terminy siewu. Siew na początku trzeciej dekady sierpnia był terminem optymalnym, początek września to termin opóźniony.

Jak zachowała się roślina biorąc pod uwagę tylko termin siewu? Zerknij poniżej

Wygląd roślin rzepaku z różnych terminów siewu (pole). Wygląd rzepaku w okresie jesieni a potencjał plonowania
Wygląd rzepaku w okresie jesieni a potencjał plonowania
Wygląd roślin rzepaku z różnych terminów siewu (roślina). Wygląd rzepaku w okresie jesieni a potencjał plonowania
Wygląd rzepaku w okresie jesieni a potencjał plonowania

Jak widać na rzucie ogólnym na pole oraz na pojedyncze rośliny – różnice przed wejściem w okres zimowania są znaczne. Rośliny z optymalnego terminu posiadały kilkanaście w pełni rozwiniętych liści (część została już zredukowana). Gdzie rośliny z siewu opóźnionego o prawie 2 tygodnie posiadały rozetę nie przekraczającą 8-10 liści. Tym samym ilość wytworzonej biomasy przed zimą był znacznie większy niż w terminie opóźnionym. To pozwala przypuszczać już na tym etapie, że plonowanie może być słabsze (dlaczego? zerknij na e.Rzepak #004 i #005). Tak jest w teorii.

Co na to praktyka?

Wyniki doświadczenia – wygląd rzepaku w okresie jesieni a potencjał plonowania

Jak można zauważyć na poniższej grafice mamy wyniki z 2018 roku (doświadczenie założone w 2017 roku) oraz średnią za lata 2018-2020.

Termin siewu i plon nasion rzepaku

Podsumowanie

Pokazane, wieloletnie doświadczenie przeprowadzone przez Profesora Szczepaniaka, potwierdza jednoznacznie, że zbudowanie odpowiedniej biomasy jesienią ma istotny wpływ na plonowanie rzepaku. W zależności od roku było to od ~200kg do ~500kg z ha. Odpowiedź na pytanie czy wyznaczenie optymalnego terminu siewu się opłaca pozostaje jasna. Zero nakładów finansowych, potencjalnie wyższy plon. Przy czym zależność plonu rzepaku od biomasy jesiennej jest zdecydowanie bardziej złożona niż to może się wydawać na pierwszy rzut oka. 

Sprawdź również:

W tym samym doświadczeniu zostały wykazane różnice plonowania nasion w zależności od:

  • odmiany,
  • nawożenia azotem.

Dla dociekliwych

PS

Jeżeli interesują Cię powyższe punkty, znajdziesz je w kursie video nawożenie rzepaku. Jest to pełne rozwinięcie tematu plonowania w zależności od różnych czynników (termin, odmiana, azot). Szczegółowo omówione są zagadnienia wyglądu morfologicznego roślin w okresie jesiennym a ich potencjał plonotwórczy wraz z komentarzem Eksperta.

Powiązane artykuły

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *